На чому ліфт може дістатися до космосу?

Дослідники з Університету Цинхуа в Пекіні нарешті розробили матеріал, який міг би стати основою кабелю для космічного ліфта, детальніше — на сайті Майстерліфт.

Встановлення ліфта

 

Для відправки вантажів у космос потрібні надзвичайні кількості енергії, тож ідея космічного ліфта виглядає так привабливо. Довжелезний кабель, натягнутий між небом і землею, а точніше, між геостаціонарним супутником та нашою планетою міг би використовуватися астронавтами як швидка та дешева пошта. І дослідники з Університету Цинхуа в Пекіні нарешті розробили матеріал, який міг би стати основою цього кабелю.

Окрім міцності, даний кабель мав би бути легким, тож ультрадовге вуглецеве нанотрубкове волокно, розроблене дослідниками, могло б стати в пригоді. Матеріал команди з Цинхуа дійсно може призвести до створення ліфта, що зробить доставку матеріалів у космос дешевшим.

Дослідники говорять, що лише 1 куб. см волокна, виготовленого із вуглецевої нанотрубки, не буде руйнуватися під вагою 160 слонів або понад 800 тонн. І цей крихітний шматок кабелю важитиме всього 1,6 грама. Вчені переконані, що їх волокно зараз сильніше за будь-які інші матеріали, які існують на даний момент.

За даними НАСА, щоб космічний ліфт міг працювати, кабелі мають витримати розтягування не менше ніж 7 гігапаскалів. Фактично, космічне агентство США розпочало всесвітній конкурс на розробку такого матеріалу з призом до 2 мільйонів доларів США ще у 2005 році. Ніхто досі не претендував на приз.

 

Встановлення ліфта

Тепер команда Цинхуа стверджує, що їхній останній прототип вуглецевого нанотрубкового волокна володіє міцністю на розрив 80 гігапаскалів.

 

Вуглецеві нанотрубки — це циліндричні молекули, що складаються з атомів вуглецю, які пов’язані в гексагонально та мають діаметр до 1 нм. Вони мають найвищу міцність на розтягнення серед інших матеріалів — теоретично до 300 гігапаскалів.

 

Вчені заявили, що окрім кабелю для ліфта такий матеріал буде корисним для створення спортивного обладнання, балістичної броні, у сферах аеронавтики, космонавтики та військових технологій.

Звичайно, існує ще безліч проблем, які необхідно вирішити, перш ніж космічний ліфт почне виглядати реальною перспективою, а не перспективною фантастикою. Для цього знадобляться десятки тисяч кілометрів нового матеріалу, а також щити для захисту від космічного сміття та інших екологічних небезпек.

Джерело: obriy.news